Cele Twojej rodziny

Cele Twojej rodziny
Aby stworzyć cele całej rodziny, ułóż najpierw „misję rodziny”. To strategia, w której zawarte są Wasze założenia i przekonania. Obejmuje ona rozsądne oczekiwania, dające możliwość odnoszenia sukcesów.
Weronika Kwaśniak / 28.09.2016 14:47
Cele Twojej rodziny

 Układanie misji rodziny, czyli cele rodziny

Najważniejszym elementem misji rodziny jest to, by wszyscy członkowie rodziny wzięli udział w jej układaniu.

Jeśli któryś z członków rodziny nie będzie uczestniczył w formułowaniu misji, będzie czuł się wykluczony z jej  grona. To sprawi, że główny cel w postaci zbudowania silnego poczucia przynależności nie zostanie osiągnięty.

Sprawą podstawową jest, by swój głos mieli wszyscy, od najstarszych do najmłodszych. Jeśli mieszkają z Tobą Twoi rodzice, ich też trzeba włączyć w proces formułowania misji.

Zacznij od zebrania całej rodziny. Zapytaj każdego: czego pragniesz najbardziej dla tej rodziny? Spisz wszystkie odpowiedzi i na ich podstawie stwórz wizję. Wizja to wstęp do ułożenia misji.

Długoterminowy cel Twojej rodziny może brzmieć na przykład tak: „Pragniemy kochającej rodziny, której członkowie są szczęśliwi i mają wsparcie innych”.

Przeczytaj głośno wizję i zapytaj, czy wszyscy zgadzają się z tym, w jaki sposób została sformułowana. Następnie zapytaj: jak powinniśmy starać się zrealizować naszą wizję? Zapisz wszystkie odpowiedzi. To są zachowania ważne dla rodziny. Są w nich rodzinne zasady, to, jak członkowie rodziny chcieliby być traktowani, i rzeczy ważne dla każdego z osobna.

Zobacz też : Oswoić psychologa

Wychowywanie zaradnych dzieci - to także cel rodziny

Ostatnim elementem misji będą krótkoterminowe cele, które rodzina chciałaby zrealizować. Może to być coś tak banalnego jak deser do obiadu w każdą środę. Te cele powinny być realistyczne, pozytywne i mierzalne. Należy także określić dla nich ramy czasowe.

Na przykład, jeśli chcecie spędzać więcej czasu w gronie rodzinnym, zaplanujcie cotygodniowy rodzinny wieczór. Powinniście wpisać go w misję rodziny: „Aby spędzać więcej czasu razem, rodzina Kowalskich będzie uczestniczyć w różnych zabawach w każdy wtorek o siódmej wieczorem”.

Umieść tak sformułowaną misję w swoim domu w widocznym miejscu, gdzie każdy będzie mógł ją zobaczyć i często czytać. Dobre do tego są drzwi lodówki. Na rodzinnych zebraniach wspieraj się misją przy ocenie tego, jak pracujecie nad osiągnięciem rodzinnych celów. Modyfikujcie misję, w miarę jak mija czas i dorastają dzieci.

Nie używaj misji rodziny jako narzędzia do modyfikowania zachowań. Jeśli będziesz bezustannie powoływała się na nią, zwracając dzieciom uwagę na ich zachowanie, uniemożliwisz zastosowanie tego narzędzia zgodnie z przeznaczeniem, którym jest zbudowanie silnego poczucia przynależności. 

Zobacz też : Oczekiwania wobec dziecka

Artykuł jest fragmentem książki Wychowanie zaradnych dzieci. Poradnik bez kantów wydawnictwa Helion

Redakcja poleca

REKLAMA