Kłótnie z dzieckiem - jak je prowadzić

Fizjoterapeuta interpretuje prace pacjenta
Jak się kłócić, by spór był konstruktywny, a nie był zarzewiem nieporozumienia i konfliktów z dzieckiem? Poniżej przedstawiamy kilka rad, a w tym m.in. kiedy postawić na swoim i czy można przyznać rację dziecku.
Fizjoterapeuta interpretuje prace pacjenta

Najważniejszym zadaniem każdego rodzica jest wychowanie dziecka. Trudności, jakie napotykamy są różne, a zależą od wieku i charakteru pociechy. Rodzice są pierwszymi autorytetami dla dziecka. Aby dziecko wiedziało, co jest dobre, a co złe należy mu to pokazać i powiedzieć.

Nie obawiaj się wyznaczania granic, ustalone zasady, reguły są niezbędne do tego, aby nie dochodziło do nieporozumień i niepotrzebnych kłótni. Dzieci uczą się obserwując nasze postępowanie. Wobec tego, jak postępujemy i co mówimy ma wielki wpływ na to, jak zachowują się nasze dzieci.

Podstawowe zasady kłótni z dzieckiem

Stałość, stanowczość i konsekwencja w wychowaniu uchronią nas przed nieporozumieniami z naszym dzieckiem. Jeżeli będziemy działać zgodnie z regułami jesteśmy w stanie osiągnąć sukces wychowawczy.

Pamiętaj, że jeżeli bezwarunkowo pozwalasz na wszystko, nie stawiasz żadnych barier, to dziecko nie zdaje sobie sprawy, co jest uznane za pozytywne zachowanie.

Czasami zdarza się, że po przyjściu z pracy jesteśmy zmęczeni, czy rozdrażnieni. Nie przerzucaj wtedy swoich frustracji na dziecko. Dziecko musi przejść okres dzieciństwa i nie może wysłuchiwać o Twoich problemach czy obawach, które dotyczą zawodowego środowiska. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że stracisz kontrolę nad własnymi emocjami, przeproś dziecko.

Naśladowanie zachowania rodziców - kłóćcie się konstruktywnie

Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Pamiętaj, że dziecko będzie wyciągać takie same argumenty, ten sam typ dyskusji, co Ty. Jeżeli kłócisz się przy dziecku z inną osobą, zachowaj spokój, klasę, nie daj się wyprowadzić z równowagi. Staraj się nie kłócić przy dziecku z osobą bliską, bo dziecko później przypomni sytuację zaistniałą podczas kłótni.

Sytuacja problematyczna jest sprawdzianem naszego wcześniejszego postępowania z dziećmi. Jeśli nie zbudowaliśmy swego autorytetu, trudno nam będzie wymagać. Ważne, aby drugi rodzic włączał się w dyskusję.

Nie strasz dziecka ojcem. Nie powinniśmy dzielić się na złego i dobrego rodzica.

Nawet, jeżeli mamy odmienne zdanie, powinniśmy ustalić wspólną drogę, której będziemy oczekiwać od dziecka. Nie powinniśmy pokazywać dziecku, że tata myśli inaczej. Konsekwencja zawsze procentuje, dlatego musimy ustalać zasady od najmłodszych lat. Jednak wraz z wiekiem przybywają nowe problemy, dlatego należy wprowadzać nowe reguły.

Zobacz też : Zwalczaj napady histerii Twojego dziecka

Jak postępować z małymi dziećmi

Najmłodsze dzieci często wpadają w histerie, które są bardzo trudne do przewidzenia i bardzo gwałtowne. Nie obędzie się wtedy bez złości i krzyku. Przyczyną takiego zachowania jest zazdrość, gniew lub/i chęć posiadania. W takich sytuacjach, za wszelka cenę postaraj się powstrzymać emocje. Dziecko chce Cię sprowokować, wypróbować Twoją cierpliwość.

Chce zobaczyć, na ile może sobie pozwolić. Często wymyśla absurdalne i niemożliwe do zrealizowania zachcianki, tylko po to, aby zaobserwować Twoją reakcję. W ten sposób dziecko uczy się, co jest dobre a co złe. Nawet jak krzyczy bez opamiętania, podnosi głos, trzaska drzwiami - zachowaj spokój.

Zobacz też : Jak mówić do dziecka i jak go słuchać?


Źródło: Logopeda.pl

Redakcja poleca

REKLAMA