Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Moje dziecko nie chce spać

Zobacz artykuły na temat:senlękidziecibezsenność
Problemy z zasypianiem występują u dzieci dosyć często. Mogą one wynikać ze złych przyzwyczajeń, nieodpowiedniej atmosfery rodzinnej czy różnego rodzaju kłopotów. Na rozwiązanie tych problemów istnieje jednak kilka skutecznych sposobów.

Nieznane

Jak sobie radzić z problemami związanymi ze snem dziecka?

Dzieci do piątego roku życia powinny spać około 12 godzin (łącznie z popołudniową drzemką), a trochę starsze – około 10. Niestety niektóre maluchy nie przepadają za snem. Najczęściej rodzice skarżą się, że ich pociechy przed zaśnięciem kilka, a nawet kilkanaście razy wychodzą z łóżka i spacerują po domu albo przychodzą do ich sypialni. Inne nie odróżniają dnia od nocy i zasypiają na godzinę lub dwie kilka razy w ciągu doby. Są również takie, które właśnie wieczorem mają najwięcej energii.

Złe przyzwyczajenia - problemy ze snem

To, że dziecko nie chce zasnąć, jest bardzo często winą rodziców. Sami bowiem przyzwyczajają swoją pociechę do złych nawyków. Wielokrotnie zdarza się, że maluchy śpią w ich łóżku. Innym razem przesiadują długo przed telewizorem i tylko oglądając film lub program mogą zasnąć. Później rodzice dziwią się, dlaczego dziecko marudzi i nie chce spać, kiedy kładą je wieczorem do łóżka. Odpowiedź jest prosta – sami do tego doprowadzili.

Zobacz też : Sny dzieci

Inne przyczyny problemów ze snem

Maluchy czują się niekiedy niedopieszczone i właśnie rozrabianiem przed snem, próbują zwrócić na siebie uwagę. Problemy ze snem mają również dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole. Kładą się wówczas do łóżka nieco później, bo muszą jeszcze odrobić pracę domową i przygotować się do zajęć. Poza tym lekcje w szkole rozpoczynają się każdego dnia o innej godzinie i dziecko raz musi obudzić się bardzo wcześnie, innym razem może pospać dłużej. To również może zaburzyć cykl sen – czuwanie.

Zasypianie dziecka może opóźniać również rozłąka z rodzicami (zarówno ta kilkugodzinna podczas przebywania w przedszkolu, jak i kilkudniowa), problemy w szkole, niekorzystne warunki (np. kiedy w pokoju jest za gorąco i brakuje świeżego powietrza), zbyt obfita i późno zjedzona kolacja itp.

Jak się okazuje, problemy z zasypianiem mają także kilkumiesięczne dzieci. Odseparowane od rodziców czują bowiem niepokój. Przechodzi przez to każdy noworodek. Pamiętajmy jednak, żeby nie uspokajać dziecka, biorąc je na ręce lub przenosząc do swojego pokoju. Możemy w ten sposób wyrządzić krzywdę nie tylko jemu, ale i sobie. Jeśli przyzwyczaimy je do zasypiania obok nas, maluch może mieć w przyszłości problem z zaśnięciem w swoim pokoju.

Zobacz też : Przyczyny bezsenności


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Poznaj moc technik relaksacji

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 5
dodano: 21:34 2016-05-29 przez: ~gość (188.146.*.*)
Jak moje dzieci mają problem ze snem, szczególnie w ciagu lata, to schładzam im ręce (aż po łokcie) pod chłodną wodą. Żona na początku protestowała, ale jak zobaczyła, ze dzieci same idą do łazienki sie schłodzić, to uwierzyła, ze to działa.
dodano: 23:02 2013-01-06 przez: ~gość (83.11.*.*)
Te...Lilitth czy inna wampsiurzyco;) Najpierw czynisz się taką sympatyczną i współczującą, a w finale zostawiasz " zatrute ziarno"? Myślisz, że ubierając się w skórę owcy zamydlisz wszystkim oczy? Sorry za off topic, ale moderator chyba nie widzi jakie treści próbuje się tu przemycać. Hello, mamy XXI wiek. Dzieci diabła niech sobie dadzą spokój, bo są komiczne jak cała ta ich doktryna. Co do usypiania dzieci, to prawdą jest, że jako rodzice popełniamy mnóstwo błędów. Co jednak zrobić, gdy mieszka się z dzieckiem w jednym pokoju i czy się chce, czy nie, dziecka spotkanie z komputerem jest nieuniknione? Przecież dorosłemu facetowi nie powiem, że nie może sobie po pracy pograć lub poczytać? To też byłoby ograniczanie.
dodano: 08:45 2010-11-28 przez: Lilith_black_moon (212.182.*.*)
Zdarzają się różne dzieci i naprawdę nie masz powodów do obaw. Dobrze,że pilnujesz swojego dziecka i nie ma żadnych przeciwskazań byś kładła się obok dziecka . Nie psłuchaj gazet i książek gdzie pokazują macierzyństwo matki i dzieci takie idealne :) w rzeczywistości jest inaczej a dzieci łóżeczek nie cierpią :) do siebie też nie miej żalu :) jestes dobrą matką cokolwiek by ci się nie wydawało w główce.Moja rady są następujące: 1.Przed snem intensywnie nie baw się z dzieckiem 2.Spiewaj dziecko cichutko coraz bardziej ściszając ton , dziecko próbując usłyszeć skupi się na tym i szybciej zaśnie 3.Mięta lub rumianek ,najedzienie, odbicie i uwierz mi ,że każda matka bała się tak jak ty. www.okulta.com.pl
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter