Mobilne dzieci

Co zrobić, gdy grypa szaleje w szkole?
Coraz młodsze dzieci otrzymują od rodziców telefony komórkowe. "Dzięki niemu wiem, gdzie dziecko przebywa, dziecko wie, że zawsze może do mnie zadzwonić" – tłumaczą swój wybór rodzice.
/ 16.06.2010 18:22
Co zrobić, gdy grypa szaleje w szkole?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, w jakim wieku należy dać dziecku pierwszy telefon komórkowy. Są takie sytuacje, w których dobrze jest mieć kontakt z pociechą. Jednak nie zawsze przedszkolaki muszą mieć przy sobie telefon.

Dlaczego rodzice dają dzieciom telefon

Przedszkolaki, które codziennie rozstają się z rodzicami na progu przedszkola nie potrzebują telefonu komórkowego w czasie zajęć w grupie. W razie, gdyby była potrzebna interwencja rodziców – zostaną oni zawiadomieni przez pracowników przedszkola. Jeśli jesteś rodzicem ucznia szkoły podstawowej zastanów się czy dajesz mu telefon, żeby wzmocnić jego poczucie bezpieczeństwa, czy dlatego żeby Twoje dziecko nie odstawało od rówieśników. Jeśli prawdziwy powód jest ten drugi to nie zamierzam namawiać Cię do prowadzenia walki z wiatrakami i odebrania dziecku telefonu. Zamierzam natomiast sprowokować Cię do przemyśleń.

Czy telefon komórkowy jest zły?

Telefon komórkowy sam w sobie zły nie jest, choć badania nad wpływem emitowanego przez niego pola elektromagnetycznego, wskazują, że jego działanie nie jest obojętne dla ludzi i ich zdrowia, a szczególnie dla dzieci poniżej 14 a nawet 16 roku życia. Na stronie mojapierwszakomorka.pl prowadzona jest sonda wśród internautów: Jaki wiek jest najodpowiedniejszy, by dziecko otrzymało swoją pierwszą komórkę? Najwięcej, bo prawie 25% odpowiedzi wskazuje na wiek powyżej 12 lat.
Telefon komórkowy w środowisku rówieśniczym jest oznaką prestiżu – nie wystarczy mieć telefon, trzeba mieć określony jego model. Zatem telefon, który powinien służyć komunikacji, jest sposobem na poniżanie i wyśmiewanie niektórych rówieśników. Jest to również narzędzie mobbingu – dzieci nagrywają się wzajemnie, uwieczniają szczególnie mało pochlebne obrazy. Niekiedy za pomocą telefonu komórkowego jedne dzieci dręczą inne – dzwoniąc i wysyłając obraźliwe smsy.

Polecamy: Mobbing rówieśniczy - czy to nie przesada

Kiedy warto, by dziecko miało ze sobą telefon

Kiedy nastolatek wybiera się na wycieczkę ze znajomymi, kiedy dziecko spędza dni poza domem: u rodziny czy znajomych – warto, by miało przy sobie telefon. Dzięki niemu może zadzwonić, gdy zatęskni, wezwać pomoc, gdy dzieje się coś złego. 

Czytaj także: Bezpieczne wakacje na wsi

Redakcja poleca

REKLAMA