Kinezjologia edukacyjna Paula Dennisona

Gimnastyka mózgu ma pozytywny wpływ na każdego, dając harmonijną współpracę między lewą i prawą półkulą mózgową.
Paul Dennison opracował proste ruchy, które aktywizują połączenia nerwowe w całym ciele i mają na celu zintegrowanie pracy mózgu. Jego zdaniem, wiele problemów intelektualnych i emocjonalnych wynika ze złego współdziałania obu półkul mózgowych. Niezbędna jest integracja prawej i lewej półkuli mózgowej, bo mózg jest narządem symetrycznym, a każda półkula ma inne zadania.
/ 27.02.2009 08:01
Gimnastyka mózgu ma pozytywny wpływ na każdego, dając harmonijną współpracę między lewą i prawą półkulą mózgową.

Ruch jest drzwiami do uczenia się!

Kinezjologia edukacyjna zajmuje się ruchami, które zwiększają ilość połączeń nerwowych między prawą i lewą półkulą, dzięki czemu poprawia się jakość pracy mózgu. Jest to wielka szansa dla dzieci dyslektycznych i dysortograficznych, nadpobudliwych, opóźnionych w rozwoju, mających problemy z uczeniem się.

Gimnastyce Mózgu wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie, by w krótkim czasie osiągnąć widoczne rezultaty. Same tylko ruchy naprzemienne powodują, że przepływ informacji z jednej półkuli mózgowej do drugiej następuje nawet 28 razy szybciej!

Polecamy: Organizacja pracy dziecka dyslektycznego

Gimnastykę Mózgu powinni stosować wszyscy!

Ma pozytywny wpływ na każdego, dając harmonijną współpracę między lewą i prawą półkulą mózgową. Szczególnie znacząca jest dla tych, u których współdziałanie obu półkul mózgowych jest niepełne, a więc u dyslektyków! Dzięki Gimnastyce Mózgu dzieci mają satysfakcję z przezwyciężania własnych trudności. Nauka staje się dla nich przyjemnością. Rozwijają się bardziej harmonijnie, bez zbędnych stresów. Dorosłym z kolei pozwala skuteczniej realizować plany życiowe, umiejętnie pokonywać trudności dnia codziennego.

Mózg współpracuje z ciałem. Ośrodki znajdujące się w lewej półkuli mózgu kierują prawą stroną naszego ciała, a ośrodki z prawej półkuli kierują lewą stroną. Gdy poruszamy lewą nogą, impuls nerwowy dociera do prawej półkuli. Z kolei, gdy poruszamy prawą ręką, dochodzi on do półkuli lewej. Jeśli natomiast na przemian poruszamy lewą nogą oraz prawą ręką - dochodzi do szybkiego przełączania prawej i lewej półkuli. Tworzą się nowe połączenia nerwowe, a już istniejące się umacniają. Następuje lepsza integracja pracy obu półkul mózgu.

Mózg Alberta Einsteina różnił się od mózgu przeciętnego człowieka kolorem - był jaśniejszy w środkowej części. Wynikało to z większej liczby połączeń nerwowych między prawą i lewą półkulą.

Jedną z przyczyn zbyt małej ilości połączeń nerwowych u dzieci jest brak ruchów naprzemiennych w dzieciństwie. Częściej występuje to u dzieci, które rodziły się w wyniku cesarskiego cięcia oraz tych, które mało raczkowały. W obu sytuacjach optymalna ilość połączeń nerwowych w mózgu nie ma szansy się rozwinąć. W późniejszym wieku prowadzi to do dysleksji!

Codzienne wykonywane ruchy naprzemienne (min. przez 4 tygodnie) to:

  • lepsza koncentracja,
  • poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • zdrowsze oddychanie,
  • poprawa umiejętności wysławiania się, czytania i rozumienia, liczenia, zapamiętywania cyfr, słuchania, formowania myśli, pisania,
  • przezwyciężanie trudności związanych z dysleksją, dysgrafią i dysortografią,
  • poprawa w literowaniu, ortografii, twórczym pisaniu,
  • zwiększenie zdolności manualnych,
  • zharmonizowanie współpracy obu półkul mózgowych,
  • większe odprężenie i relaksacja, łagodzeniu stresów.

Celem kinezjologii edukacyjnej jest:

  • wspomaganie uczenia się dzieci z trudnościami w nauce,
  • usuwanie blokad w mózgu i ciele, które są przyczyną trudności w nauce czytania i pisania (dysleksji rozwojowej),
  • aktywizowanie naturalnych mechanizmów pracy mózgu poprzez ruch,
  • wykształcenie dobroczynnej motywacji i pozytywnego myślenia,
  • wzmacnianie w dążeniu do zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności,
  • usprawnianie zdolności widzenia, słyszenia, zapamiętywania, czytania i pisania, koncentracji, umiejętności jasnego wyrażania myśli w mowie i piśmie.

Efekty uzyskiwane dzięki stosowaniu prostych ćwiczeń Paula Dennisona są zadziwiające, toteż metoda ta rozprzestrzeniła się na całym świecie. W Polsce również wzbudziła wciąż żywe zainteresowanie pedagogów, psychologów i rodziców.

Z mojej praktyki pedagogicznej…

Same dzieci, szczególnie te starsze, podchodziły do tej metody z lekką dozą niedowierzania, ale później same się przyznawały, że na egzaminie machały nogami pod stołem leniwe ósemki. Co prawda, może i nie miało to wielkiej siły terapeutycznej ze względu na brak codziennych ćwiczeń, ale poprawiało im samopoczucie podczas stresującej sytuacji, co już samo w sobie ma swoistą moc terapeutyczną. Ważne, by wszystkie ćwiczenia Gimnastyki Mózgu były wykonywane spokojnie, ze zwróceniem uwagi na prawidłowe oddychanie. W pracy z dziećmi warto je urozmaicać wprowadzając przybory (piłki, szarfy, baloniki). Młodsze dzieci chętnie wykonują je przy muzyce, same wymyślają kolejne układy z twórczych ruchów naprzemiennych.

Ćwiczenia okazują się być skuteczne, gdy są radosną zabawą, a nie obowiązkiem!

Zestawy ćwiczeń z Gimnastyki Mózgu zamieszczam na stronie serwisu. Polecam!

Zobacz także:  Zestaw ćwiczeń koncentrujących uwagę

Redakcja poleca

REKLAMA