Jak robić notatki z lektur?

Jak robić notatki z lektur?
Rok szkolny w pełni. Pierwsze dni września już dawno za Wami, zatem miejsce wakacyjnych wspomnień powinny zająć już troska o jak najlepsze oceny i poszukiwania skutecznych sposobów na radzenie sobie z nauką. My podpowiadamy, jak robić notatki z lektur, aby jak najwięcej zapamiętać z książki!
/ 13.11.2010 18:23
Jak robić notatki z lektur?

W ogromie obowiązków szkolnych znajduje się i taki, który uczniom nastręcza wiele problemów - czytanie lektur. Przeczytanie jakiejkolwiek książki zajmuje czy tego chcesz czy nie trochę czasu, nawet jeśli jesteś mistrzem szybkiego czytania - nieco czasu musisz zarezerwować na zapoznanie się z lekturą. A tu przecież w kolejce czekają jeszcze zadania z matematyki i fizyki, wykonanie pracy plastycznej i wiele innych szkolnych obowiązków.

Rady dla czytających

Oczywiście są wśród uczniów i tacy, którzy lektur nie czytają, więc nie będą zainteresowani dalszą częścią tekstu. Powinni się jednak zainteresować i Ci, którzy skorzystają z opracowań lektur szkolnych.

Niebezpieczeństwo sięgania do "bryków"

Jeśli sięgasz po książkę H. Sienkiewicza nie ma obaw, że coś źle powiesz podczas odpowiedzi, albo że nie poprawisz się szybko, gdy ze zdenerwowania pomylisz imię głównego bohatera. Jeśli zaś wybierzesz opracowanie niezbyt fachowe, a wręcz zawierające błędy takich pomyłek nie unikniesz.

Zatem może lepiej przeczytać choć fragmenty lektury niż nieudane ściągi?

Polecamy: Jak dbać o podręczniki, żeby się nie niszczyły

Jak notować

Jeśli zaś czytasz książkę pamiętaj, że najważniejsze punkty na jakie musisz zwrócić uwagę to: główni bohaterowie, czas i miejsce akcji, wątek główny i poboczne, czas w jakim pisana była książka. Największe oczywiście problemy nastręcza wielość bohaterów.

Dlatego warto narysować sobie drzewo genealogiczne bohaterów lub strzałkami, albo innymi symbolami zaznaczyć powiązania między osobami występującymi w powieści. W podobny sposób warto też rozrysować sobie kolejno po sobie występujące wydarzenia, szczególnie w sytuacji, gdy akcja książki jest zagmatwana.

Przy omawianiu lektur ważne jest również

By uniknąć ciągłego wertowania kartek w poszukiwaniu wskazanych fragmentów warto już podczas czytania wynotować sobie na kartce listę stron, na których znajdują się opisy głównych bohaterów, opisy przyrody, lokalnych zwyczajów, ważnych wydarzeń, jak również cytaty mówiące o miejscu i czasie akcji. 

Czytaj także: Czytając Janoscha - ucz się niemieckiego

Redakcja poleca

REKLAMA