Jak przygotować się do egzaminów językowych?

Przez cały dzień zapisujemy godziny posiłków, ilości zjadanych produktów, a następnie pod koniec dnia analizujemy i oceniamy swój styl jedzenia
Języki obce to w dzisiejszych czasach przyszłość. Nie podchodź do nich jak do przykrego obowiązku, który na Tobie spoczywa. Traktuj je jako ciekawostki, nowe umiejętności, które na pewno pomogą Ci odnieść sukces.
/ 28.02.2011 14:22
Przez cały dzień zapisujemy godziny posiłków, ilości zjadanych produktów, a następnie pod koniec dnia analizujemy i oceniamy swój styl jedzenia

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nauka języków jest bardzo ważna na każdym etapie nauki. Dzisiejszy świat opiera się głownie na znajomości przynajmniej jednego języka na poziomie zaawansowanym. Mając tę wiedzę zwiększysz swoje szanse, jeżeli chodzi o zatrudnienie oraz w późniejszej karierze.

Podchodząc do matury, na pewno jesteś już zorientowany czego do tej pory się nauczyłeś, a co należy powtórzyć. Jakby nie patrzeć, wiedzę należy cały czas ćwiczyć i praktykować. Jeżeli chodzi o zasady gramatyczne...

Każdy język operuje na pewnych czasach, dlatego powtórz sobie podstawowe czasy, którymi jesteś zmuszony operować na egzaminie. Przypomnij sobie tzw. „haczyki”, o których wspominali nauczyciele. Przejrzyj arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat, żeby dowiedzieć się, czego będą od Ciebie wymagać.

Ćwicz pisanie

Zaczynaj od prostych tekstów, notatek, powiadomień. Wypracuj swoją metodę pisania. Naucz się kilku zwrotów, które będziesz mógł wykorzystać niezależnie od tematu tekstu. Na egzaminie będą bardzo przydatne. Przygotuj się na kilka scenariuszy, nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. 

Zobacz też : Jak się skutecznie uczyć?

Naucz się słuchać

Niezależnie od tego, czy będą to teksty ulubionych piosenek, czy płyty dostępne przy książkach językowych. Poświęć chwilę swojego czasu (ok. 15 min w ciągu dnia) tylko na słuchanie. Spróbuj później omówić własnymi słowami to, co słyszałeś.

Rozmawiaj

Jeżeli masz taką możliwość, porozmawiaj ze znajomymi w języku obcym. Na egzaminie przydadzą się podstawowe słówka, o których często się zapomina ze względu na stres. Powtarzając nawet te najprostsze, możesz być prawie pewny, że o nich nie zapomnisz w najważniejszej chwili. Ćwicząc konwersację, utrwalasz pewne struktury, schematy, które będą przydatne na egzaminie.

Zobacz też : Jak ograniczyć stres przed maturą?

Sam najlepiej wiesz jaką przyjemność sprawia to, że odnosisz sukces dzięki temu, co potrafisz. Wiedz, że dzisiejszy świat to jedno wielkie porozumienie każdego z każdym, niezależnie od koloru skóry czy języka, którym się posługują na co dzień. Dlatego pozwól sobie na to, żeby to porozumienie stało się dla Ciebie łatwiejsze. Tym bardziej, że masz taką możliwość, którą wystarczy tylko dobrze wykorzystać.

Redakcja poleca

REKLAMA