Czym zajmują się trenerzy NLP

Czym zajmują się trenerzy NLP
Neurolingwistyczne Programowanie to sposób na odniesienie życiowego i zawodowego sukcesu – przynajmniej tak zapewniają propagatorzy NLP w Polsce.
/ 26.09.2016 16:24
Czym zajmują się trenerzy NLP

Idea NLP

Głównym założeniem NLP jest wykorzystanie komunikacji w celu osiągania zamierzonych celów. Zatem umiejętność rozmowy, argumentowania, komunikowania własnych potrzeb jest czymś czego można się nauczyć, by stosować w codziennym życiu. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do tradycyjnej psychoterapii NLP nie sięga w głąb doświadczeń i nie analizuje przeszłości. Wszelkie działania skierowane są na przyszłość – na przewidywanie przyszłych sukcesów.

Skąd zaczerpnięto wzorce zachowań

Początki NLP to lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to twórcy NLP - Richard Bandler i John Grinder obserwowali sposoby prowadzenia terapii trzech wybitnych ówczesnych psychoterapeutów. Zaobserwowane zachowania i sposoby komunikacji zastosowali we własnej pracy i okazało się, że uzyskali podobne rezultaty jak czołowi terapeuci. Od tamtej pory zaproponowane przez nich techniki zachowań są propagowane wśród osób zainteresowanych zmianą własnego życia i sposobów zachowań.

Polecamy: Dlaczego niektórzy uczą się wolniej

Trener na wagę złota

Trener NLP to osoba, która potrafi skutecznie motywować innych do podejmowania działań, sprawdza się jako organizator szkoleń, doradza kwestii skutecznej komunikacji, mediacji. Trenerów zatrudniają duże organizacje i firmy prywatne, by pracowali z kluczowymi osobami w firmie. Są również pozyskiwani przez organizacje sportowe – dbają o kondycję psychiczna zawodników, pomagają im wizualizować przyszłe sukcesy. Znajomość technik NLP przydatna jest również w pracy menadżerów, sprzedawców, przedstawicieli. Trenerzy pomagają również poukładać życie prywatne – nabyć pewności siebie, nauczyć się empatii i rozumienia innych. Sukces poddania się treningowi jest możliwy dzięki dostarczeniu osobie zainteresowanej schematów postępowania, którymi można modyfikować własne zachowania. 

Czytaj także: Ćwicz relaksację

Redakcja poleca

REKLAMA