Czy wiesz jak podróżować z dzieckiem z alergią?

Czy wiesz jak podróżować z dzieckiem z alergią?
Wyjazdy z dzieckiem z alergią pokarmową nie są proste - wiem to z doświadczenia, bo sama jestem mamą 7-letniego alergika:) Mam nadzieję, że moje rady komuś pomogą.
/ 27.03.2011 05:33
Czy wiesz jak podróżować z dzieckiem z alergią?

Dokładnie zaplanuj wyjazd pod względem żywieniowym. Niestety przy wyjazdach last minute zazwyczaj nie ma na to czasu, dlatego je odradzam przy poważniejszych alergiach pokarmowych.

Jeżeli twoje dziecko cierpi na poważną alergię pokarmową, polecam skorzystać z pomocy stowarzyszeń zajmujących się leczeniem alergii, np. celiakii. Większość z nich posiada broszurki informacyjne dla podróżnych z alergią oraz adresy stowarzyszeń zagranicznych, u których można poszukać pomocy.

Może to być kłopotliwe, ale poproś w burze podróży o przygotowanie informacji na temat przyjaznych dla alergików restauracji, sklepów, aptek i miejsc, w którym w razie potrzeby szybko uzyskacie pomoc medyczną. Dzięki takim informacjom będziesz wiedział, co zabrać ze sobą, a co dostaniesz na miejscu.

Polecamy: Czy wiesz jak pomóc dziecku z alergią?

Spakuj tyle bezpiecznego jedzenia, żeby starczyło go na czas dojazdu do celu.

Koniecznie zabierz: ubezpieczenie zdrowotne, „zestaw ratunkowy” przepisany przez lekarza, niezbędne leki, kartę informacyjna o alergii, bransoletkę Medical Alert. Trzymaj te rzeczy w bagażu podręcznym.

Szczególnie radzę zadbać o kartę informacyjną o alergii, zwłaszcza jeśli nie posługujemy się biegle językiem obcym. Można ją dostać w stowarzyszeniach osób dotkniętych celiakią lub alergią. Na karcie opisane jest ryzyko i wymogi związane z alergią dziecka, jak też informacje o tym, co można dziecko może jeść w lokalnym języku. Z doświadczenia wiem, że osoby z taką kartą są traktowane przez obsługę restauracji i hoteli poważniej – raczej jak pacjent niż osoba wybredna.

Na drogę przyszykuj bezpieczne jedzenie. Przy dłuższym pobycie weź ze torbo-lodówkę z jedzeniem lub całą lodówkę turystyczną.

Leki trzymaj w bagażu podręcznym w oryginalnych opakowaniach. Pomoże to udowodnić podczas kontroli celnej, że są posiadamy wiarygodne lekarstwa.

Do pociągu, autokaru lub samochodu weź bezpieczny prowiant, najlepiej suchy w postaci kanapek.

Jeżeli czeka was długi lot samolotem, poinformuj linie lotnicze o alergii dziecka. Wcześniejsze zgłoszenie problemu, obsługa przygotuje posiłki bez zawartości glutenu, laktozy czy posiłki wegetariańskie. Jeżeli jednak masz obawy co do składu zaserwowanego jedzenia a dziecko cierpi na silną alergię, lepiej nie ryzykuj i postaraj się przygotować więcej jedzenia domowego.

Zobacz także:  Czy wiesz jak przekonać dziecko do okularów

Redakcja poleca

REKLAMA