Co zrobić, gdy źle wybrałeś przedmioty maturalne?

Samobójcze plany, groźby lub zachowania to wyraz depreracji i wołanie o pomoc. Nie należy ich ignorować / fot. Fotolia
Nie rezygnuj z matury, zdobyta wiedza na pewno kiedyś zapunktuje. A może z powrotem zamarzy Ci się kariera prawnika, a nie doktora?
/ 28.02.2011 13:59
Samobójcze plany, groźby lub zachowania to wyraz depreracji i wołanie o pomoc. Nie należy ich ignorować / fot. Fotolia

Tak naprawdę dopiero po maturze kształtuje się nasz pogląd na mnóstwo spraw. Czasami jest tak również w przypadku naszej przyszłej kariery zawodowej. Nierzadko wybór przedmiotów, które wybraliśmy na maturę nie zgadza się z naszymi przyszłymi oczekiwaniami, zmieniamy wybór lub naszą uwagę zwrócił inny kierunek studiów niż wcześniej się spodziewaliśmy. Co nam pozostaje?

Przede wszystkim nie rezygnuj z podchodzenia do egzaminów. Nawet jeżeli uważasz, że to nie jest to o czym marzysz. Nigdy nie wiadomo do czego przyda Ci się to, co już potrafisz. Tym bardziej, że miesiąc przed maturą nie można niczego zmienić. W takim wypadku pozostaje Ci kilka możliwości – dostać się na niewymarzone studia, ale takie na które masz szansę, zrobić sobie rok przerwy lub, biorąc pod uwagę opcję pierwszą, studiować po pewnym czasie dwa kierunki naraz. 

Zobacz też : Jak efektywnie przygotować się do matury?

Próbuj, próbuj, próbuj. Jeżeli nie zdasz, zostanie Ci możliwość powtórnego podejścia do matury. Jeżeli zdasz to Ty i tylko Ty zadecydujesz, co dalej robić ze swoim życiem. Studia, a może praca? Może sprawdzisz z bliska jak wygląda kierunek, o którym od zawsze marzyłeś? A może w trakcie studiowania uznasz, że jednak dobrze wybrałeś?

Weź także pod uwagę, że chwilowa zmiana, która dała Ci do myślenia może się z powrotem zawrócić na poprzednią ścieżkę. Przypomną Ci się marzenia, które chciałeś zrealizować przy pomocy konkretnych studiów.

Bardzo prawdopodobne jest także to, że spodobają Ci się wybrane wcześniej studia (lub takie, które będziesz zmuszony wybrać), poznasz nowych znajomych, nowe miejsca. Weź również pod uwagę fakt, że będzie to cenne doświadczenie, które później być może wykorzystasz. Czasami warte są chociażby jedne zajęcia, które niosą wiele korzyści.

Zobacz też : Jak zdać egzamin ustny z języka polskiego?

Zapamiętaj jedną zasadę: nigdy nie wiadomo, co przyniesie życie. Nawet najbardziej skrupulatnie planowanie może okazać się niewypałem, tak samo jak działanie spontaniczne nie zawsze przynosi korzyść.

Cały czas jednak próbuj robić w życiu coś nowego, osiągać nowe cele, zdobywać nowe doświadczenia. W najgorszym wypadku ze studiów możesz zrezygnować, dlatego nic nie tracisz na tym, że próbujesz. Daj sobie szansę poznać coś nowego, a być może okaże się to Twoją pasją na całe życie.

Redakcja poleca

REKLAMA